top of page

Kniha TAO POHYBU
 

Zuna píše knihu TAO POHYBU, v ktorej čitateľom ponúkne komplexný náhľad na pohybujúce sa ľudské telo z pohľadu čínskej medicíny, na jeho potreby, možnosti, na spôsob ako ho udržiavať zdravé. Čosi o nej sa dočítate v rozhovore, v ktorom Zunu vyspovedala Radana Kodetová.
 
Zuno, co bylo impulzem pro tvoje rozhodnutí vydat knihu?
Približne od roku 2000 sa venujem čínskej filozofii - vyštudovala som čínsku medicínu, akupunktúru, moxovanie, čchi-kung. Moje štúdium v podstate neustále pokračuje, idem do ešte hlbších zdrojov poznania, pozorujem prepájanie s I-ťingom (Knihou premien), s feng-shui a podobne. Ale keďže som tanečnica, mám doslova fyzickú potrebu všetky mentálne vedomosti pretransformovať do tela, teda do tanečnej praxe. Preto vediem workshopy prezentované na tejto stránke.
Téma zdravia ľudí a tanečníkov zaujíma. Mnohí sa ma pýtajú, kde si o tom môžu niečo viac prečítať, chcú ísť hlbšie, pýtajú sa, akú knihu im môžem odporúčať. Na túto otázku nikdy neviem jednoznačne odpovedať. Moje štúdium - to sú desiatky kníh, zápisov z prednášok, nahrávok, osobných skúseností a objavov. Nedokážem odporúčať jednu, dokonca ani dve či tri knihy. Mnohé sú dostupné zatiaľ len v angličtine. A hlavne takú knihu, ktorá by bola zameraná na čínsku medicínu v kontexte s tancom alebo športom, som ešte nenašla.

Můžeš vystihnout její zaměření a komu bude určena?
V knihe by som chcela čitateľom podať praktický návod na to, ako si udržiavať svoje zdravie prostriedkami, ktoré ponúka čínska medicína. Určená bude tanečníkom a moverom, hercom fyzického divadla, teda bude zameraná na fyzické súvislosti, ktoré čínska medicína ponúka. Myslím však, že informácie z knihy môžu pomôcť aj ľuďom, ktorí sa tancu nevenujú. Určite športovcom, jogínom, ale aj bežným ľudom, ktorých zaujímajú súvislosti so zdravím a kolobehom toku života.

Nastínila bys jemně strukturu knihy a co zajímavého se v ní například čtenář dočte?
Kniha bude obsahovať potrebné vysvetlenie dôležitosti prevencie, ale aj možnosti, ako riešiť už nejaký zdravotný problém tanečníkov. Dôkladne vysvetlím kontext čínskej medicíny a jej základné princípy - reč bude o energii čchi, o energetických centrách,  o energetických cestách - meridiánoch, o orgánoch a ich vplyve na naše telesné štruktúry ako kosti, chrupavky, svaly, pokožka, šľachy a podobne; ale aj na psychiku. Vysvetlím teóriu jin-jang a navediem čitateľov, ako s ňou môžu pracovať v tanečnej, ale aj osobnej praxi. Pomerne podrobne sa budem venovať konceptu Piatich prvkov - piatich fáz premien energie, ktorými sú voda, drevo, oheň, zem a kov. Každá z nich totižto ponúka iný spôsob práce s ľudským telom, či už v otázkach zdravotných, ale aj umeleckých. Budem sa venovať niektorým typickým problémom tanečníkov - bolesti kolien, chrbtice, vykĺbenia, podvrtnutia, ale aj iným zdravotným problémom, napríklad únava, slabé trávenie, dýchacie či menštruačné problémy...

 

Budou v ní taky informace o výživě?
Knižka určite ponúkne aj informácie ohľadne stravovania a riešenia rôznych problémov prostredníctvom stravy. Tieto informácie konzultujem so špecialistom na čínsku dietetiku Martinom Kanovským.

Konzultuješ odborné informace v knížce s nějakým lékařem západní medicíny?
Tento projekt je odborne konzultovaný s Mudr. Jiřím Mařádkem, fyzioterapeutom a zároveň praktikom čínskej medicíny. Konzultujem ju aj s Mudr. Martinou Hrošovou, kardiologičkou, ktorá sa mojich workshopov zúčastňuje aj prakticky, pretože je amatérskou tanečnicou.

Kdy kniha vyjde?
Knihu máme v záujme vydať do konca roku 2017. Nejaké časti z nej sú už dnes k dispozícii vo forme blogov na tejto stránke.


Jak to zvládaš – učit tanec, psát a jěšte vydávat knihu?
S „vyplazeným jazykom“ :-). Jedna vec je knihu napísať, druhá vec je ju vydať. Písanie, i keď ma veľmi baví, si vyžaduje extrémne veľa času a energie. Vydávanie knihy to je obrovský management okolo toho a tak mi paradoxne na písanie neostáva čas. Energetické a časové výdaje na obe časti sú skoro rovnaké, dávku energie mám však len jednu :-). Týmto si dovoľujem vyzvať čitateľov, že pokiaľ by mal niekto záujem stáť pri zrode tejto knihy svojou pomocou, budem len rada, keď sa mi ozvete. Kontakt nájdete na tejto stránke.
Ďakujem.

Počas písania knihy TAO POHYBU ma vydavateľstvo IKAR predvedčilo ponúknuť všetky tieto informácie aj iným čitateľom, teda nielen tanečníkom. Tak som rozšírila záber k bežnému človeku a vznikla kniha TAO CESTA KU ZDRAVIU. Vyšla v máji 2018.
 

 

 

 

 

 

​​

 

 

 

A tu je ďalšia kniha, ktorá vyšla v roku 2020, MERIDIÁNY DRÁHY ŽIVOTA, zameraná na energiu čchi a jej toky v tele cestou meridiánov

 

Kúpiť ich možno v bežnej distribúcii, alebo cez internet cez martinus, panta rhei, bux.sk, megaknihy a pod, alebo na mojich seminároch.

Avšak napísať knihu špeciálne pre moverov, so všetkým, čo by im mohlo zdravotne pomôcť v profesii, ostáva stále mojim snom. Ten si plním :-).
Pracujem teda na pôvodnej knihe pre tanečníkov, moverov, hercov fyzického divadla, ale nesporne aj pre jogínov, či športovcov. V knihe sa okrem záležitostí tela budem venovať aj psychike, témam ako tréma, úspech-neúspech, či neschopnosť uvoľniť mentálne napätie; filozoficky načriem aj do práce s bolesťou a podobne. 
Dopodrobna by som rada rozobrala meridiány a pohybové možnosti, ktoré práca s nimi ponúka.

Uvítam akúkoľvek pomoc, či organizačnú alebo finančnú. Ďakujem.

Zuna

zuna@artyci.com
00421 915 052833

Meridiany-obalka-small.jpg
bottom of page