top of page

Prečo ČCHI-KUNG v tanečnej profesii?

Už niekoľko rokov zapájam čchi-kung do svojej pedagogickej, ale aj interpretačnej práce. Je teda súčasťou workshopov prezentovaných na tejto stránke, preto si o ňom niečo povieme.

Čchi-kung je jednou zo starobylých čínskych praktík harmonizácie tela a mysle. Opiera sa o teóriu čínskej medicíny, ktorej jedným z hlavných princípov je fakt, že človek je zdravý vtedy, keď jeho energia (čchi) cirkuluje telom bez blokád, rovnomerne a pravidelne. Čchi-kung doslovne znamená „práca s energiou čchi“. Čchi znamená energiu, životnú silu, vitálnu energiu, vďaka ktorej žijeme. Jeden jej zdroj sme získali od rodičov, počas života ju doplňujeme druhým zdrojom - z potravy, tekutín, vzduchu. V našom tele cirkuluje v energetických dráhach – meridiánoch, prepája sa s orgánmi, ktoré vyživuje. Kung označuje činnosť, prácu, schopnosť ale aj čas a pozornosť vynaložené na narábanie s čchi. Čchi-kung je teda umenie a miera kultivácie a ovládania energie, životnej sily čchi. Je cestou zabezpečenia jej cirkulácie v tele. (viac sa o čchi dozviete v tomto blogu)

Cvičenia čchi-kungu sú obyčajne jednoduché, prevádzané pomalým tempom; zlepšujú náš cit pre čchi a jej obeh v tele. Zároveň tvoria základ pre bojové umenie a aj pre umenie liečiť. Ide o zostavy jednoduchých cvikov, inšpirovaných starodávnymi cvičeniami taoistov, postupne upravených do podoby prístupnej pre širokú verejnosť. Cvičeniami dochádza k harmonizácii čchi v tele, čo sa prejaví zvýšením imunity, hormonálnou stabilitou, stabilitou lymfatického systému, rovnováhou a spoluprácou medzi orgánmi. Čchi-kung pomáha aj pri problémoch ako napríklad bolesti chrbtice, únava, stres, nesústredenosť, zlý spánok... Rozvíja duševnú pohodu, emocionálnu stabilitu, pokoj. Na zdravých jedincov pôsobí hlavne preventívne v tom zmysle, že harmonizuje ľudský organizmus skôr, než sa nejaká choroba prejaví na fyzickej úrovni. Kľúčom cvičení čchi-kung je vedomá práca, množstvo čchi je totiž závislé na našom vedomí, na napojení sa a sústredení na svoje vnútro.

Prečo je čchi-kung súčasťou mojich workshopov a akou formou s ním pracujem?

Nepoužívam žiadne formy čchi-kungu, teda žiadne zložitejšie zostavy, ktoré by sa študenti museli naučiť. Naopak, využívam základné esenciálne cvičenia s energiou čchi, pri ktorých sa študenti nemusia sústrediť na postup, ale na prevedenie a pociťovanie čchi vo vlastnom tele. Sú to teda veľmi jednoduché, no nadmieru účinné cvičenia, zamerané na určitú časť, centrum, či štruktúru tela, s ktorými následne pracujem v tanci. Väčšinou čchi-kung moje hodiny otvára. Prebúdza tanečníkom energiu v meridiánoch, aktivuje ich a pripravuje na nasledujúcu prácu počas tréningu alebo počas improvizácie. Čchi-kung však vo svojej podstate môže byť s tancom paralelne prepojený, môže sa stať podvedomou súčasťou pohybového či tanečného vyjadrovania, či už na tréningu, v improvizácii alebo aj počas predstavania na javisku. Samotná fyzická námaha počas tanca vedie zvyčajne k vyčerpaniu energie, pokiaľ sa však tanec prepojí s čchi-kungom (v tanci je teda aplikovaná práca s čchi), vedie to naopak k nabitiu tela, ale aj duše.

Cieľom pôvodného čchi-kungu nebolo len rozvíjanie telesného zdravia a sily, ale v prvom rade išlo o poznanie seba samého, svojho tela, jeho zákonitostí a o dosiahnutie prirodzeného stavu, harmonického prepojenia tela a mysle. Takýto čchi-kung vedie k rozvoju mentálnej sily a označuje sa ako vnútorný čchi-kung. Je dôležitou súčasťou mojej práce. Ďalším dôvodom prečo zaraďujem čchi-kung do svojej tanečnej praxe je jeho schopnosť rozvíjať trpezlivosť a vytrvalosť. Pri čchi-kungu nie je možné očakávať okamžité výsledky; už vôbec nie také, ktoré by boli ihneď viditeľné na pohľad. To študenta učí pokore, ale aj dôvere vo vlastné telo, jeho procesy, vo vlastnú pozornosť a schopnosť koncentrácie.

Ďalším fascinujúcim aspektom čchi-kungu, ktorý využívam a ponúkam ho študentom, je „zásada nekonania“, tzv. „wuwei“. V zjednodušenom pohľade ide o to, aby sme dokázali nechať všetkému voľný priebeh. Vybudovali si taký stav pokojnej mysle, kedy sa počas týchto cvičení nesnažíme o úspech, dokonalosť, nesnažíme sa byť v nich lepší, než druhí a podobne. Tieto stavy často krát blokujú tanečníka v prirodzenom prevedení pohybu a môžu mu aj spôsobiť zranenie. Zároveň nás „wuwei“ učí nenechať sa miasť rôznymi fyzickými či psychickými stavmi, ktoré môžu cvičenie sprevádzať. Napríklad nepohodlie, bolesť, alebo naopak extrémne príjemný pocit. Učíme sa nelipnúť na akýchkoľvek pocitoch, a nechať voľne plynúť prítomný okamžik so všetkým, čo prináša. Mnohé naše pocity sú totiž ilúziou a čchi-kung nás v tomto smere môže naučiť odpútať sa od týchto ilúzií. Je to dlhodobý proces, cibriaci v nás vytrvalosť a skromnosť.

V neposlednom rade môže byť čchi-kung úžasný spôsob ako pomôcť telu v jeho posilnení pre samotný tanec. Touto prácou si môžeme posilniť kosti, kĺby, šľachy, svaly a aj samotné orgány, ktoré podľa čínskej medicíny tieto štruktúry vyživujú blahodárnou čchi. Za týmto účelom využívame rôzne cvičenia, ako napríklad „dýchanie kosťami“, „dýchanie obličkami“, „trenie šliach“, atď. Tieto cvičenia v zásade prebúdzajú v daných telesných štruktúrach nový život, dodávajú im výživu cestou cirkulácie čchi. Absorbcia a recyklácia čchi navyše posilňuje celý imunitný systém a čchi-kung je aj výborným prostriedkom urýchľovania liečby zranenia.

Čchi-kung rozvíja aj schopnosť vedome sa napojiť na svoje vnútro. Vedomá práca s čchi je základom čchi-kungu. Táto schopnosť môže byť použitá na vnútorné upokojenie, naladenie sa na danú situáciu, či stav, ale aj ako cesta sústredenia sa na svoj výkon pred predstavením, či pred náročnou skúškou. Sila pokojnej mysle, prepájajúca sa v koncentrácii s fyzickými štruktúrami, dokáže niekedy pripraviť telo na výkon dôkladnejšie ako samotná fyzická rozcvička. Sama toto umenie pred predstaveniami praktizujem.

Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page