BEZ KOSTIHOJA ANI NA KROK
„Zuna, tvoj kostihoj mi zachránil prst!“, napísala mi herečka wroclavského divadla Pieseň Kozla. Toto fyzické divadlo je skutočne fyzické, predstavenia sú náročné a herci svoje telo potrebujú mať fit. „Čo sa stalo?“, pýtam sa. „Škaredo som si vyvrtla v piatok na predstavení prst na nohe. Začala som takmer nepretržite aplikovať kostihoj a prst sa liečil veľmi rýchlo. V sobotu som pre istotu hrala predstavenie so zabandážovaným prstom, ale nedeľné predstavenie som už odohrala bez ničoho. Za tri dni bol prst v poriadku.“
Malú fľaštičku kostihoja (kostival) nosím neustále pri sebe. Keďže ako tanečnica nikdy neviem, kedy si môžem niečo udrieť, naraziť, pohmliaždiť, či vyvrtnúť, táto fľaštička už niekoľkokrát pomohla. Jednu fľaštičku som darovala aj tejto herečke. Jej skúsenosť mi vnukla myšlienku venovať kostihoju tento krátky blog, v ktorom sa venujem jeho vplyvu na naše „tanečnícke náčinie“, na to, čo v tanci potrebujeme mať v poriadku - nohy, ruky, chrbát.... Kostihoj má však ďalšie možnosti účinku, od tráviacich problémov, cez chronické problémy s dýchacími cestami, až po problémy s močením...
Kostihoj má vedecký názov odvodený od gréckeho symfyein, čo znamená zrastať spolu. Samotný názov rastliny teda v sebe nesie informáciu o jeho účinku. Je výborný na bolesti kĺbov, či chrbtice, drobné zranenia končatín. Zaberá však aj pri vážnejších zraneniach - pri zlomených kostiach, výronoch, natrhnutých šľachách, vykĺbeninách a vlastne pri všetkom, kde došlo k poškodeniu nejakého tkaniva. Rýchlo vylieči udreté bolestivé miesta, pomliaždeniny, preležaniny, natiahnuté šľachy a svaly, zápaly svalov a šľachových puzdier. Je výborný aj na popáleniny - v tanečnej praxi sa takmer denne stretávame s miernymi popáleninami, ktoré si vytvoríme skĺznutím priehlavku (nártu) nohy po baletizole. Hojí však aj hlboké a hnisavé rany, rezné rany, aj tie po operácii. Dokáže pomôcť aj pri ranách, ktoré sa nechcú zaceliť, ktoré stále hnisajú a krvácajú. Kostihoj totiž okrem výrazných regeneračných účinkov zastavuje aj krvácanie a má dokonca prírodné analgetické účinky, čiže zmierňuje bolesť. Účinne pomáha pri vstrebávaní opuchlín a krvných podliatin, dokonca zmierňuje bolesti pri kŕčových žilách.
Domáca lekárnička tanečníka je teda nemysliteľná bez kostihojovej tinktúry alebo masti. Môžete si ju kúpiť v lekárni alebo ešte lepšie v nejakom obchode s prírodnými produktmi. Dá sa však vyrobiť aj po domácky, kedy do tejto medicínky môžete okrem byliny zahrnúť ešte aj vplyv mesiaca, svoju pozornosť, zámer a lásku. Z rastliny kostihoja je najúčinnejšia masť alebo tinktúra z koreňa, ktorý sa zbiera v čase svojho najsilnejšieho účinku, teda na jeseň. Ja sa zameriavam na byľ s kvetmi. Zbieram ich v čase júnového splnu (červnového úplňku), najlepšie hneď včas ráno, kedy je energia prírody nabudená na nový deň a všetko vibruje túžbou sa prejaviť a pôsobiť. Vňať s kvetmi s vďakou a prosbou o pomoc pomliaždim v dlaniach, aby sa dostatočne narušila štruktúra byle a kvetu. Takú ju naložím na cca 2-3 týždne do kvalitnej pálenky. Dlane, plné silice z vyžmýkanej rastliny, potom postupne prikladám na všetky kĺby tela, len tak – preventívne. Po 2-3 týždňoch nálev zlejem a používam tinktúru samotnú (to je tá fľaštička, ktorú nosím so sebou), alebo tinktúru použijem aj na výrobu masti (tá si však vyžaduje už trochu skúseností). Tinktúru či masť z kostihoja rada niekomu venujem a potom sa teším, keď ma dotičný informuje o jej účinkoch :-).